پنجاه هکتار بوستان جنگلی گلوبردکان شهرستان جم تجهیز شد

پنجاه هکتار بوستان جنگلی گلوبردکان شهرستان جم تجهیز شد

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری استان بوشهر با اشاره به جنگل زیبای گلوبردکان شهرستان جم گفت: این جنگل با مساحت ۵۰ هکتار به منزله نگین جنگلی شهرستان جم به امکانات اقامتی و رفاهی برای استفاده گردشگران تجهیز شد.

سه‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی ریز پاد

پنجاه هکتار بوستان جنگلی گلوبردکان شهرستان جم تجهیز شد

تاریخ و ساعت انتشار: جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ | 14:401 نظركد خبر :

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از جم، امین نصراللهیان صبح امروز در بررسی وضعیت جنگل گلوبردکان در شهرستان جم با بیان اینکه گردشگاه جنگلی گلوبردکان نگین جنگلی شهرستان جم است اظهار داشت: در بستر و کناره بستر رودخانه این شهرستان در بخش ریز جنگل‌های سرسبز طبیعی از گونه‌های پده, گز, خرزهره, بید و دیگر گونه‌ها وجود دارد که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

وی با اشاره به فراهم شدن امکانات اقامتی و رفاهی در جنگل گلوبردکان افزود: این جنگل‌ها و درختان که گاهی تا حاشیه اراضی زراعی و باغات منطقه نیز پیش روی کرده شرایط خاصی برای گردشگری نوروزی برای علاقه‌مندان پدید آورده است.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری استان بوشهر با اشاره به شرایط خاص اکولوژیکی در جمگل گلوبردکان بیان کرد: در مجموع تنگه گلو بردکان به عنوان خروجی (زهکش) حوضه آبخیزداری جم و ریز از شرایط خاص اکولوژیکی برخوردار است و با  توجه به مجاورت این تنگه با روستاهایی که در حاشیه رودخانه قرار دارند ، اراضی مستثنیات قانونی شامل زمین های زراعی و باغات نیز به چشم می‌خورد.

نصراللهیان  آتش‌سوزی‌های سال‌های گذشته در این جنگل بر اثر بی احتیاطی عده‌ای از استفاده کنندگان را از خاطرات تلخ خود دانست و اظهار داشت: از همه مردم تقاضا می‌شود در ایام نوروز از هر گونه برافروختن آتش در درون جنگل و قطع و هرس درختان اجتناب  کنند.

وی با بیان اینکه در تمامی ایام سال و به ویژه ایام نوروز نظارت ماموران منابع طبیعی برابر موازین قانونی در این جنگل وجود دارد تاکید کرد: بدیهی است هر گونه دخل و تصرف در عرصه و اعیان این جنگل‌ها بدون کسب مجوز از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر و اداره تابعه شهرستان جم ممنوعیت قانونی داشته و با متصرفان و متجاوزان برابر مقررات رفتار می‌شود.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری استان بوشهر تاکید کرد: ماموران حفاظتی شهرستان بنا به توان اجرایی خود در حفاظت از این جنگل نهایت توجه را دارند و اداره شهرستان نیز همه ساله در فصول معینی با نصب تابلو ، بنر و گشت زنی نسبت به اطلاع رسانی اقدام می‌کنند و مردم  منطقه نیز به اهمیت این ثروت همگانی واقف هستند و با همکاری  و همراهی مردم قطعا به حفظ و نگه‌داری این نعمت خدادادی موفق‌تر خواهیم بود .

بازدید 5 هزار نفری در دو روز عید نوروز از جنگل گلوبردکان شهرستان جم

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جم  نیز با اشاره به موقعیت جنگل گلوبردکان جم گفت: این عرصه جنگلی در مجاورت روستای پشتو و در فاصله 2 کیلومتری شهر ریز و یک کیلومتری مرکز شهر انارستان واقع است ودر دو روز اول تعطیلات نوروز 5 هزار نفر از آن بازدید کردند.

وی افزود: همه ساله از نیمه دوم اسفند تا اواخر فروردین ماه و بخصوص در ایام نوروز جمعیت زیادی از شهرها و روستاهای اطراف و استان فارس از این جنگل دیدن می کنند و تعداد مسافران امسال در این جنگل تاکنون  افزایش چشمگیری داشته است.

سیدمصطفی احمدی با اشاره به ذخیره گاه درخت زیبای " انارشیطان" در مجاورت این جنگل خاطرنشان کرد: در این جنگل درختانی با ارتفاع 15 متر و قطر تا 70 سانتیمتر هم مشاهده می‌شود و در برخی نقاط کاملاً انبوه و دارای تاج پوشش  100 درصدی است.

وی گونه‌های اصلی تشکیل دهنده این جامعه گیاهی را انواع  پده و گز و گونه‌های خرزهره، بنگرو، بید، نی، قلم و کهور دره‌ای دانست.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جم اظهار داشت: تعدادی سرویس بهداشتی برای رفاه حال مسافران در این جنگل طبیعی احداث شده و در بخشی از عرصه نیز تعدادی پایه برق برای تأمین روشنایی نصب شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در بیشتر نقاط عرصه سطل زباله نصب شده از مسافران و گردشگران تقاضا می‌شود زباله‌های خود را حتماً در سطل‌های زباله قرار دهند و در محافظت از درختان کوشا باشند و در اطراف درختان آتش نیفروزند و با توجه به وجود برکه‌های آب مراقب کودکان خود باشند.


Azizi در تاریخ ۱۳۹۶/۰۱/۰۳ گفته:

ببخشيد ما الان اينجا نفهميديم چي تجهيز شد؟؟؟ از تجهيز چيزي نگفتين شما فقط جنگل گلوبردكان رو معرفي كرديد!


دیدگاه خود را بیان کنید