انعکاس بحران کم آبی بخش ریز در تیتر اصلی روزنامه استانی پیام عسلویه

انعکاس بحران کم آبی بخش ریز در تیتر اصلی روزنامه استانی پیام عسلویه

روزنامه استانی پیام عسلویه در شماره روز دوشنبه 21 تیر ماه خود بحران کم آبی دشت ریز را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کرده است .

سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی ریز پاد

انعکاس بحران کم آبی بخش ریز در تیتر اصلی روزنامه استانی پیام عسلویه

تاریخ و ساعت انتشار: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ | 11:470 نظركد خبر :

به گزارش ریز پاد : روزنامه استانی پیام عسلویه در شماره روز دوشنبه 21 تیر ماه  خود معضل بی آبی بخش ریز را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کرده است .

 

 

حسن رمضانی - بخش ريز از توابع شهرستنان جم با داشتن ظرفیت های غنی خدادادی در امر تولید درون زا یکی از مناطق مستعد استان بوشهر در  امر سه گانه گردشگری، کشاورزی و صنعتی محسوب مي گردد.

اما مشکلی که در این چند ساله گریبانگیر بخش ريز شده و به شدت سفره های زیرزمینی و صنعت مهم كشاورزي را تحت تاثیر قرار داده است ، مشکل کمبود آب و نبود مدیریت مناسب برای بهره برداری اصولی از اين منابع ارزشمند مي باشد.

عدم بارش باران کافی در چند سال گذشته ، برداشت بي رويه شركت پالايش گاز فجر جم براي مصارف صنعتي و مسكوني ،وجود صدها چاه غیر مجاز ، برداشت بيش از حد مجاز آب از چاههای دارای پروانه و کشت های پر مصرفی همچون گوجه و هندوانه موجب گردیده ذخائر آب زیر زمینی و تجدید ناپذیر دشت ريز که سالیان سال برای انباشته شدن آن زمان صرف گردیده به شدت کاهش يابد.

 با وجود تاثيرگذاري همه عوامل ذكر شده در وقوع بحران كم آبي در دشت ريز ، مشکل دیگری که مزید بر علت شده تا کمر بر نابودي سفره هاي آبي اين ديار سرسبز ببندد ، برداشت بي رويه آب توسط  سنگ شكن هاي متعدد و بيش از حد معقول در بخش ريز است.

سنگ شکن هايي كه در سالهاي اخير و به شكل قارچ گونه يكي پس از ديگري در دل طبيعت بكر و باغات زیبا و سبز تاسيس شده اند. در بخش ريز 6 واحد توليد شن و ماسه وجود دارد كه بيشتر آنها به صورت شبانه روزي فعاليت مي كنند.

هر چند اين كارگاهها به ظاهر داراي مجوز تاسيس هستند اما از آنجايي كه طي اين سالها نظارت موثري بر فعاليت آنها صورت نمي گيرد، آزادانه و بدون هيچ محدوديتي، منابع طبيعي و ذخائر آبي منطقه را مورد سوء  استفاده و تجاوز قرارد داده و همچنان با فراغ بال به سود جويي خويش ادامه مي دهند.

بدون شك سنگ شكن ها با توجه به ماهيت كار خود از پرمصرفترين كارگاهها در بخش آب محسوب ميگردند كه طي سالهاي گذشته علاوه بر افزايش تعداد اين كارگاهها، حجم فعاليت آنها نيز به شكل چشمگيري گسترش يافته است .

با همت سنگ شكن ها و البته در سايه غفلت مسئولان ، روزانه هزاران ليتر آب گواراي اين ديار به تاراج مي رود .

در تصاوير زير كه از كارگاههاي مختلف سنگ شكن در بخش ريز تهيه شده به وضوح شاهد هدر رفت حجم عظيمي از آب هاي زير زميني در اين دشت مي باشيم.آب هايي كه پس از چرخه توليد شن و ماسه به شكل آب هاي گل آلود مسقيما  وارد بستر رودخانه مي شود و هرگز قابليت نفوذ پذيري مجدد نخواهد داشت .

برخي كارگاهها نيز هنوز از روشهاي سنتي استفاده مي كنند و آب های آلوده را سرازير گودالهاي خاكي مي كنند روشي كه به  نوعی بیش از 7۰% آب برگشتي از چرخه توليد را به هدر می دهد.

سنگ شكن ها مستقر در بخش ريز که روزانه به مصرف آب بسیاری جهت شستشو ماسه ها نیاز دارند مي بايست ملزم به بكارگيري  روشهاي مدرن در اين صنعت گردند.

روشهايي كه با كمك آنها مي توان به احیاء مجدد و برگرداندن بخش قابل ملاحظه اي ازآب مصرفي  به چرخه شستشو و تولید اقدام نمود.

یکی از تجهیزاتي که این مهم را برآورده مي سازد، دستگاه تیکنر است .

 تیکنر کار ته نشینی و بازیابی ماسه های ریز و لجن را به عهده داشته و باعث برگشت بیش از 85 تا 90 درصد از آب مصرفی یک کارخانه شن شویی میشود.

تيكنر با قرارگيري در انتهاي مسير توليد علاوه بر بازگشت آب به چرخه توليد،مشكلات زيست محيطي دفع پساب حاصل از شستشوي شن و ماسه را نيز از بين مي برد .

هزينه راه اندازي يك دستگاه تيكنر در كارگاههاي سنگ شكن كمتر از 100 ميليون تومان مي باشد كه اين مبلغ در مقابل درآمد كلان و مستمر سنگ شكن ها مبلغ ناچيزي محسوب مي گردد.

حفظ محيط زيست با كاهش پساب هاي صنعتي و توانايي تصفيه آب با ظرفيت 600 تا 800 ليتر در ساعت از ديگر مزيت هاي بكارگيري دستگاه تيكنر مي باشد.

بنابراين مسئولان براي كنترل و عبور از بحران كم آبي در بخش ريز مي بايست در اقدامي سريع و با تعيين ضرب الاجل كوتاه مدت واحد هاي توليد شن و ماسه  را  ملزم به  استفاده  از تيكنر در كارگاههاي خود نمايند .

با قبول اين واقعيت كه دشت ريز به خط قرمز بحران كم آبي نزديك شده است بايد به عملكرد ضعيف مسئولان طي اين سالها تاسف خورد كه تا كنون به تدوين برنامه اي جامع و اساسي براي عبور و يا كاهش اين بحران اقدام نكرده اند.

هر چند ادامه اجرای طرح هاي آبخيزداري  تا حدودي از تشديد اين بحران در منطقه جلوگيري خواهد كرد ولي به نظر می‌رسد با اجراي طرح هاي آبخيزداري برخی مقامات در تلاشند تا بحران‌آب منطقه را حل شده  نشان دهند در حالي كه توسعه و اجزاي طرح هاي آبخيزداري زماني تاثيرگذاري خود را در اين دشت تشنه به وضوع نمايش خواهد گذاشت كه، مسئولان امر در كنار اجراي اين طرح ، كشاورزان را با آموزش و ايجاد تسهيلات لازم ،تشويق به استفاده از سيستم هاي آبياري نوين و كشت محصولات جايگزين  نمايند.

و مهمتر از آن بكارگيري  سياست هاي كنترلي و راهكارهايي مطمئن  است كه  بوسيله آن بتوان از برداشت بي رويه منابع آبي ، توسط واحد هاي پر مصرف صنعتي نظير سنگ شكن ها، شركت پالايش گاز فجر جم،شركت هاي حفاري و بهره برداري گاز مستقر در منطقه جلوگيري بعمل آورد.دیدگاه خود را بیان کنید