بزرگان فرهنگی و ادبی ما همواره مردم را به امر مشاوره دعوت کرده اند .شاخص ترین این بزرگان حضرت مولانا است او در آثار خود به ویژه مثنوی معنوی همواره

سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی ریز پاد

تاریخ و ساعت انتشار: یک‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ | 22:231 نظركد خبر :

 اهمیت و فرآیند مشاوره در اجرای پروژه های اقتصادی          

 ریز پاد به نقل از مجله توسعه اقتصادي:

حتما این شعر را که به صورت ضرب المثلی در میان ما معروف شده است شنیده اید که :

خشت اول گر نهد معمار کج  

  تا ثریا می رود دیوار کج

مفهوم ساده ی این ضرب المثل عبارت است از شروع شایسته و بدون لغزش کارها به نحوی که بتواند زیربنایی صحیح و پایدار برای تمامی مراحل و جوانب امور تا اتمام و پایان موفقیت آمیز آن  باشد.

این ضرب المثل می تواند مثال خوبی برای انجام یک پروژه کوچک ، ساخت یک منزل مسکونی ، خرید یک خودرو و حتی اجرای پروژه های اقتصادی باشد . هر کدام از این موارد دارای شاخص های کیفیت و کمیت خاص خود می باشند . به نحوی که انجام یک اشتباه کوچک در ابتدا می تواند منجر به خسارت جبران ناپذیری  در نهایت امر گردد .

مدیریت پروژه ها هر چه قدر دارای توانایی های بالقوه و باالفعل مدیریتی و اجرایی باشد همواره نیاز به مشاوره در تمامی مراحل اجرا و پس از اجرا و تولید دارد . شاید عده ایی از مردم بنا به دلایلی از انجام مشاوره خودداری نموده و عده ایی نیز مشاوره  را کمک خواستن و یاری جستن و به مفهوم ضعف مدیریتی خویش تلقی نمایند. لازم به یادآوری است که مشاوره هرگز به معنای ضعف مدیریت و عدم توانایی  انجام کار نیست بلکه به عنوان قدرت و توان بالای مدیریت محسوب می شود.

 بزرگان فرهنگی و ادبی ما همواره مردم را به امر مشاوره دعوت کرده اند .

شاخص ترین این بزرگان حضرت مولانا است او در آثار خود به ویژه  مثنوی معنوی همواره ما را به مشاوره دعوت می کند او معتقد است عقل آدمی بدون مشاور عقل جزوی است و عقل جمعی مشورت پذیر را عقل کل می داند.

عقل جزوئی را وزیر خود نگیر

عقل کل را ساز این سلطان وزیر

 

عقل جزوئی عقل استخراج نیست

جز پذیرای فن و محتاج نیست

یا در جای دیگر :

گر چه عقلت هست با عقل دگر

یار باش مشورت کن ای پدر

مشاوره و در اینجا مشاوره اقتصادی را می توان در 3 مرحله مورد بررسی و نقد قرار داده و به اهمیت  هر مرحله به طور خلاصه پرداخت .

1  مرحله قبل از اجرا

2 ـ مرحله اجرا

3 ـ مرحله پس از اجرا

 

1. مشاوره قبل از اجرا :

در این مرحله یک نظریه ،فکر، ایده و یا خواسته توسط افرادی اعم از حقیقی و حقوقی مطرح میگردد سوال مهمی که در این مرحله شکل می گیرد و لازم است مجری طرح در صدد پاسخ آن برآید عبارت است :

 آیا ایده ، خواسته و یا نظریه، دارای قابلیت اجرایی می باشد یا خیر ؟

بنابراین لازم است  قبل از برنامه ریزی برای  اجرای طرح ، امکان پذیر بودن و اقتصادی بودن ایده مورد بررسی و تجزیه تحلیل  قرار گیرد، به عبارت دیگر در این مرحله مجری طرح می بایست به یک مشاور معتبر در خصوص امکان پذیر بودن و اقتصادی بودن طرح مراجعه نموده و این مرحله که اصطلاحا امکان سنجی نامیده می شود ، انجام دهد. در امکان سنجی مشاور وظیفه بررسی امکان پذیر بودن و اقتصادی بودن طرح را بررسی کرده و به مجری طرح ابلاغ نماید. چنانچه یک یا هر دو مورد طرح توجیه پذیر نباشد پروژه مردود اعلام گردیده و مجری طرح از پیگیری و انجام مراحل بعدی خودداری می ورزد.

یکی از مراحل و شاید مهمترین مرحله هر پروژه، مشاوره قبل از اجرا می باشد . زیرا عدم ارائه  مشاوره و بررسی صحیح و جامع موجب شکست پروژه و ضرر و زیان و لطمات اقتصادی می گردد . تجربه نشان داده است بیش از 80 درصد کسب و کارهای کوچک جدید با شکست مواجه می شوند یکی از دلایل و شاید مهمترین عامل  شکست این بنگاه ها عدم بررسی و امکان سنجی جامع طرح می باشد . برای توجیه فنی پروژه ( امکان انجام پروژه ) به لحاظ دانش فنی و تکنولوژی مورد نیاز ، مورد مطالعه قرار می گیرد . فرآیند اقتصادی بودن نیز با استفاده از شاخص ها و نسبت های تحلیلی مورد بررسی قرار می گیرد . در صورت توجیه دار بودن پروژه که توسط مشاور به مجری طرح و توسط گزارش امکان سنجی ابلاغ می گردد . فرآیند مشاوره وارد مرحله دوم می گردد .

 

2 ـ مشاوره مرحله اجرا :

 در یک تقسیم بندی مرحله اجرا شامل 2 بخش طرح و برنامه ریزی و عملیات اجرایی پروژه می باشد در بخش طراحی و برنامه ریزی پس از اخذ مجوزهای لازم ،کلیه اجزای پروژه به طور دقیق طراحی شده و نسبت به تهیه نقشه های اجرایی اقدام می گردد . این بخش نیز دارای اهمیت زیادی است و چنانچه نقشه ها در 2 مرحله تهیه گردد از ضریب خطای کمتری برخوردار است پیشنهاد می شود بخش مطالعات و برنامه ریزی حتما کنترل شده و در صورت نیاز انجام اصلاحات صورت گیرد . پس از طراحی تفصیلی ، عملیات اجرایی پروژه با همکاری و همراهی مشاور طرح شروع می شود . عملیات اجرایی مبتنی بر نقشه های نهایی تایید شده و مجوزهای صادره توسط دستگاههای ذیربط انجام می گردد. در این مرحله پیشرفت کلی پروژه ، مطابق با برنامه ها و اصول کیفیت های تعیین شده اجرا می گردد.

3 ـ مرحله پایانی و بهره برداری :

مرحله پایانی پروژه ها را می توان به فازهای متعددی تقسیم کرد که با هماهنگی مجری طرح ، پیمان کار و مشاور نسبت به تحویل و تحول و تولید و بهره برداری آزمایشی اقدام لازم معمول می گردد . اخذ مجوز های بهره برداری ، تامین و آموزش نیروی انسانی ، تامین مواد اولیه و بازاریابی منطقه ای، ملی و بین المللی در مرحله پایانی و بهره برداری می باشد . نکته مهم و قابل توجهی که وجود دارد مراحل مختلف اجرا، می تواند شامل مشاورین متعدد باشد . مشاور امکان سنجی الزاما ً متعهد به  مراحل  بعدی نیست . عکس این قضیه نیز می تواند صادق می باشد و می توان مشاور در همه مراحل  مجری و مدیران طرح و پیمانکار را همراهی نماید.


محمدزاده در تاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ گفته:

مبارک است دیدگاه انسان متفکرو خردمند جناب مهندس مرادی بزرگوار امیدواریم توصیه های ایشان نه تنها درجنبه هاب اقتصادی بلکه در زمبنه های دیگر زندگی سرمشق زندگی خود قرار داده و بهره مم شویم سخنان جناب استاد مرادی از آنجاییکه از پشتوانه علمی و سحر کلام و جوهر باطن ودل برخوردار است همیشه تاثیر گذار و دلچسب بوده است.


دیدگاه خود را بیان کنید