رضا موسوی

رضا موسوی

بدن انسان به سه ماده حیاتی و مهم نیاز دارد : روغن، آب و نمک اما متاسفانه به دسیسه های دشمن، هر سه ماده غذایی مذکور که در دسترس ما قرار گرفته اند به آلودگی کشیده شده است که نتیجه آن چیزی جزء این نیست که بدن اکثر مردم جامعه ما را دچار بیماریها و مرض های عجیب و غریب کرده است

یک‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی ریز پاد

رضا موسوی

تاریخ و ساعت انتشار: یک‌شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ | 15:205 نظركد خبر :

 روغن ها های نباتی

"ریز پاد " قرآن مجید کلام ماندگارو بی تحریف خداوند متعال که برنامه سعادت بشر را بیان می کند؛ برای تغذیه نیز راهکارهای ارزنده وجانبخشی داردکه تدبر در این آیات بسیار راهگشا ست.

خداوند متعال در سوره عبس فرمود : « فلینظر الانسان الی طعامه» (انسان باید نظر کند به طعامش) انسان باید نگاه کند به غذایش؛ یعنی باید هنگام غذا خوردن به خوراک خود چشم بدوزد تا بزاغ دهان وشیره معده ترشح شوند و به سوء هاضمه دچار نشود.

بدن انسان به سه ماده حیاتی و مهم نیاز دارد : روغن، آب و نمک اما متاسفانه به دسیسه های دشمن، هر سه ماده غذایی مذکور که در دسترس ما قرار گرفته اند به آلودگی کشیده شده است که نتیجه آن چیزی جزء این نیست که بدن اکثر مردم جامعه ما را دچار بیماریها و مرض های عجیب و غریب کرده است.

تاریخچه روغن نباتی در ایران :

عده ای از یهودیان ساکن ایران شروع به خریدن روغن دنبه از بازار کردند در پی آن کارخانه روغن نباتی که قدمتی بیش تر از 40 الی 50 سال بیشتر ندارد را در ایران افتتاح کردند و محصولات خود را به قیمتی ارزان تر همراه با جایزه وارد بازار کردند و بر علیه روغن های دنبه و حیوانی تبلیغات وسیعی را انجام دادند و گفتند به جای روغن دنبه و حیوانی که گران و مضر می باشد روغن ارزان و جایزه دار روغن نباتی را رواج دادند و توانستند طی یک دوره کوتاه مدت فرهنگ مصرف روغن در ایران را عوض کنند.نسل جوانان امروز را نسل روغن نباتی و نسل کودکان امروز را نسل جوانان روغن مایع فردا خطاب می کنند.

مضرات روغن های جامد و مایع :

روغن های جامد و مایع امروزی که ما مصرف می کنیم روغن های سردی هستند که بیش از اینکه کاربرد خوراکی داشته باشند کاربرد صنعتی داشته اند و در گذشته از این روغن ها جهت براق کردن و جلا دادن در صنایع مختلف مثل صنایع چوب ، تولید روغن چراغ،روان کننده ها، آهن آلات ، دستگاههای فلزی و ... استفاده می شده است نه برای بدن انسان. مصرف روغن های نباتی جامد و مایع در بدن باعث رسوب کلسترول در دیواره رگها ، تنگی عروق قلب ، افزایش فشار خون و افزایش کلسترول بد خون ( LDL) می گردد. امروزه ما اگر شاهد انواع بیمارهای جدید هستیم علت عمده آن مصرف روغن های نباتی ( جامد و مایع ) می باشد.

این سستی و بی حالی و ضعف جسمانی که سراغ جوان ها آمده است نتیجه همین روغن ها می باشد جوان های قدیم که همان سالخوردگان امروز هستند بدن های قوی و تنومندی داشته و دارند که ساعت ها فعالیت می کردند بدون اینکه خسته شوند اما جوان های امروز با ده دقیقه فعالیت بدنی به نفس نفس می افتند و اگر قدیمی ها می گویند شما جوان های امروزی ، جوان های روغن نباتی هستید گزاف نگفته اند.

سال هاست که نهاد های رسمی کشور به فکر جایگزین کردن روغن مایع به جای روغن جامد هستند اگر روغن جامد ( هیدروژنه)باعث افزایش چربی خون می شوند روغن های مایع باعث تری گلیسرید خون می شود که درمان آن نیز همان طور که مطلع هستید به مراتب سختتر است.شاید این سوال به ذهن همه پیش بیاید که افراد قدیمی ما که از روغن حیوانی و دنبه استفاده می کردند ایا دچار بیماریهای مثل چربی بالا و ... بودند.

روغن های سرخ کردنی :

مدت زمان زیادی از تولید روغن هایی مخصوص سرخ کردنی نمی گذرد هنوز ابهام های زیادی در مورد نحوه مصرف، مواد تشکیل دهنده و کیفیت آنها وجود دارد. هر روز ابعاد تازه ای از مضرات این روغن ها مشخص می گردد در آینده نزدیک نیز باید منتظر افزایش بیماریهایی باشیم که همچون روغن نباتی دیروز دلیل اصلی بیماری هایشان در اثر مصرف سال ها روغن های مایع امروز است.

جایگزین روغن های نباتی ( جامد ، مایع ) :

روغن حیوانی – روغن محلی ( کره حیوانی گاو) – روغن دنبه- روغن پیه – روغن زیتون – روغن ارده کنجد – روغن هسته انگور – روغن آفتابگردان طبیعی روغن سرخ کردنی : روغن ارده کنجد برنج : روغن حیوانی – کره گاو – روغن کنجد- روغن زیتون سالاد فصل و سالاد شیرازی :

روغن زیتون غذاهای خورشی و آبگوشتی : روغن حیوانی گاو – روغن دنبه و پیه – روغن ارده کنجد

احادیثی در مورد روغن زیتون:

پیامبر صلی الله علیه وآله: فرمود: «روغن زیتون را بخورید و آن را به بدن خود بمالید كه آن شجره ی مباركه است.» رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «زیتون را بخورید و به بدن بمالید كه هفتاد مرض از جمله جذام را شفا می بخشد.» رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «شما روغن را از شجره ی مباركه ی زیتون می گیرید.

خود را با آن معالجه كنید كه شفا بخش بواسیر است.» وَ شَجَرَةً تَخْرُجُ مِنْ طُورِ سَیْناء تَنْبُتُ بِالدُّهْنِ وَ صِبْغٍ لِلاكِلینَ. (مومنون / 20) و درختی است كه در طور سینا می روید. روغن می دهد و آن روغن برای خورندگان نان خورشی است.

والتّینَ والزّیتون. و طُور سینین. و هذا البلدِ الامین. لقدْ خلقنا الانسانِ فی احسنِ تقویمٍ. (تین / 1- 4) سوگند به انجیر وزیتون، سوگند به طور مبارك، سوگند به این شهر ایمن، كه ما آدمی را در نیكوتر اعتدالی بیافریدیم.

احادیثی در مورد روغن گاو : پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم : هر كس يك لقمه چرب‏شده به روغن حيوانى بخورد ، به همان اندازه ، بيمارى از تن او فرو مى‏ريزد . گوشت گاو ، درد است و روغن آن ، شفا و شيرش نيز درمان . هيچ چيز ، همانند روغن گاو ، به بدن درنيامده است. امام على عليه‏السلام : گوشت گاو ، بيمارى است و شير آن ، شفاست و روغنش درمان است . پيه هم به اندازه خود ، درد را از بدن برون مى‏برد و مردم به هيچ چيز ، برتر از روغن گاو ، درمان نجسته‏اند. حال جواب این سوال را که چرا برخی پزشکان امروز ما را از خوردن روغن حیوانی منع می کنند با توجه به احادیث بالا خواهیم فهمید.

در این مقاله به مضرات روغن های نباتی ( جامد و مایع ) اشاراتی کردیم و قصد توهین به هیچ نهاد ، سازمان و یا شخصی را ندارم.


کیمیا در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۲ گفته:

با سلام خدمت جناب اقای موسوی وهمچنین تشکر فراوان به خاطر تلاش شما در اشاعه فرهنگ کهن این مرز بوم وتب سنتی واسلامی به نظرم اگه نمایشگاهی در این عرصه با کمک دوستان و همکاران برگزار بشه بسیار عالیه ویک نوع کمک به باز پروری این فرهنگ بشه بازم منتظر مقاله ها ی خوب شما هستیم

کیمیا در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۲ گفته:

با سلام خدمت جناب اقای موسوی وهمچنین تشکر فراوان به خاطر تلاش شما در اشاعه فرهنگ کهن این مرز بوم وتب سنتی واسلامی به نظرم اگه نمایشگاهی در این عرصه با کمک دوستان و همکاران برگزار بشه بسیار عالیه ویک نوع کمک به باز پروری این فرهنگ بشه بازم منتظر مقاله ها ی خوب شما هستیم

جهان آرا در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۸ گفته:

سلام دوست وهمکار گرامی خدا قوت...........موفق و پیروز باشی.

ع ف در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ گفته:

آفرین آ سید رضا

احمدعزیری در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۰۲ گفته:

افرین همسایه گرامی


دیدگاه خود را بیان کنید