دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر در نخل تقی برگزار شد+تصویر

دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر در نخل تقی برگزار شد+تصویر

یک‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
پایگاه خبری تحلیلی ریز پاد

دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر در نخل تقی برگزار شد+تصویر

تاریخ و ساعت انتشار: پنج‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۳ | 19:410 نظركد خبر :

آوای جم؛ معاون پشتیبانی و منابع انسانی استانداری بوشهر گفت: نرخ بیکاری در این استان، تنها یک درصد از میانگین کشوری کمتر است.

به گزارش آوای جم به نقل ازچگاسه؛ سعید زرین‌فر، در دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر که در سالن کنفرانس شهرداری نخل‌تقی برگزار شد، افزود: علی‌رغم وجود صنایع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی در استان بوشهر اما نرخ بیکاری در این استان تنها یک درصد از میانگین کشوری کمتر است.

 

وی با بیان اینکه هم‌اکنون نرخ بیکاری در کشور 11.5 درصد است و در استان بوشهر 10.5 ادامه داد: مطالبی جدی و بحق مردم استفاده از ظرفیت‌ها و نیروهای انسانی در همه سطوح در مجموعه صنایع مستقر در استان است که باید نسبت به تحقق آن عمل کرد.

 

زرین‌فر با اشاره به نقش مهم استان بوشهر در اقتصاد ملی، بوشهر را قلب تپنده ایران اسلامی خواند و افزود: فرزندان این استان باید آموزش و کسب مهارت‌های مرتبط را برای بکارگیری در ظرفیت‌های شغلی استان پیش ببرند تا با کمبود نیروی متخصص بومی مواجه نباشیم.

او با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان کار در این استان دارای تخصص‌های مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی هستند گفت: زیبنده نیست که جوانان بومی استان بوشهر شاهد حضور این صنایع عظیم و عوارض و آلایندگی‌های آن باشند اما شاهد این نرخ بالای بیکاری باشیم.

معاون پشتیبانی و منابع انسانی استانداری بوشهر وضعیت دانشگاه‌ها و میزان تحصیل‌کردگان استان را نسبت به گذشته بسیار بهتر ارزیابی کرد و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز حرفه‌آموزی استان بوشهر باید نسبت به تربیت نیروی انسانی در رشته‌های مورد نیاز استان اقدام کنند.

سعید زرین‌فر با اشاره به صحبت‌های نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر، شوراها را به عنوان یکی از ارکان نظام خواند و با تایید دغدغه‌های مطرح شده در این نشست گفت: در حوزه اشتغال، توجه کافی و کار علمی مناسبی صورت نگرفته است.


شوراها حلقه واسط مردم و مسئولین و نمایندگان افکار عمومی هستند

فرماندار عسلویه نیز در این نشست عسلویه را نماد عزت و افتخار ایران اسلامی خواند و گفت: شهرستان عسلویه  و استان بوشهر سال‌هاست که میزبانی شایسته برای وزارت نفت است.

حسن اسماعیلی با خیر مقدم به شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر افزود: شوراها حلقه واسط مردم و مسئولین و نمایندگان افکار عمومی هستند که همواره دغدغه رشد و تعالی نظام  و رفع مشکلات مردم دارند.

وی با اشاره به موضوع جلسه که بررسی وضعیت اشتغال در استان بوشهر است خاطرنشان کرد: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید، توجهی جدی به رعایت قانون در استخدام نیروها شده است.

اسماعیلی ادامه داد: در سال جاری، شرکت‌های مستقر در منطقه برای تامین نیروی انسانی خود، اقدام به استخدام نیروهای جدید کرده‌اند که خود مدیران صنعت نفت نیز نسبت به حقوق نیروهای بومی، حساسیت داشته‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر نخل تقی نیز در ابتدای این نشست با خیر مقدم به شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر گفت: شهر نخل‌تقی با مردمی مهربان و مهمان‌نواز سال‌هاست که در جوار خلیج فارس جایگاه همدلی، صفا و صمیمیت است.

بوهندی نجفی افزود: امروز نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر گرد هم آمده‌اند تا نسبت به یکی اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم یعنی اشتغال همفکری  و راه‌جویی کنند.

مهمترین برنامه برای شهرداری ها، تعدیل نیروی انسانی است

 رئیس مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر نیز بر لزوم تعدیل نیروهای انسانی شهرداری‌های استان بوشهر تاکید کرد.

عبدالخالق برزگرزاده اظهار داشت: مهم‌ترین برنامه‌ای که بنا است در شهرداری‌ها پیگیری شود، تعدیل نیروی انسانی است.

برزگر زاده ادامه داد: نیروهای شهرداری باید کارآمد باشند و باید شرایطی فراهم شود که زمینه جذب نیروهایی که می‌توانند خدمات خوبی ارائه دهند در شهرداری‌ها مهیا شود.

وی اضافه کرد: از معاون توسعه منابع انسانی استانداری بوشهر انتظار داریم در این زمینه با شهرداری‌های استان همکاری لازم را داشته باشند.

100% مشاغل سنتی مردم نخل‌تقی از بین رفته است

شهردار نخل‌تقی گفت: با حضور چندین ساله‌ی صنعت در این منطقه، 100% مشاغل کشاورزی، دامپروری  و صیادی مردم نخل‌تقی از بین رفته است.

نامدار درویشی در دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر که در سالن کنفرانس شهرداری نخل‌تقی برگزار شد با بیان این مطلب گفت: عسلویه و نخل تقی میزبانی شایسته برای پارس‌جنوبی بوده، اما حضور صنعت در این منطقه بدون توجه به نیازهای فرهنگی و اجتماعی مشکلات بسیاری برای مردم فراهم کرده است.

وی با اشاره به آلایندگی‌های ناشی از فعالیت پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در این منطقه با بیان اینکه آلودگی‌های زیست‌محیطی بیشترین تاثیر در این شهر داشته است گفت: علاوه بر تخریب مستقیم محیط زیست، مردم شهر نخل‌تقی محکوم به ابتلا به بیماری‌های بعضاً صعب‌العلاج هستند.

درویشی با تاکید بر اینکه وضعیت خدمات‌رسانی دستگاه‌های دولتی به مردم نخل‌تقی مناسب نیست اظهار داشت: هم‌اکنون بسیاری از دستگاه‌های اداری در این مستقر نشده و نحوه خدمات‌دهی ادارتی همچون آب و برق و گاز هم  به هیچ عنوان مطلوب نیست و بار بسیاری از این کمبودها بر دوش شهرداری نخل‌تقی است.

شهردار نخل‌تقی با بیان اینکه ورود نیروهای کارگری از تمامی نقاط کشور باعث حضور فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های گوناگون در یک جغرافیای محدود شده است، اشاره‌ای به وجود خوابگاه‌های کارگری مجرد کرد و با تاکید بر اینکه این خوابگاه‌ها موجب بروز مشکلات فرهنگی و اجتماعی و نارضایتی خانواده‌ها شده است تصریح کرد: خوابگاه‌های کارگری باید از شهر خارج شده  شرکت‌ها مکلف به ساخت کمپ‌های مسکونی برای نیروهای شوند.

نامدار درویشی، نخل‌تقی را شهری محصور خواند که از یک سو به دریا متصل است و از سه جهت دیگر به شرکت‌های صنعتی منتهی می‌شود و این شهر هیچگاه توسعه نخواهد یافت.

وی یکی از مشکلات این شهر را عدم توجه به پدافند غیرعامل خواند و با تاکید بر خطراتی که به تبع حضور پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های متعدد، علاوه بر حوادث طبیعی این شهر را تهدید می‌کند خاطرنشان کرد: در صورتی که حادثه‌ای طبیعی یا غیرطبیعی اتفاق بیفتد، برای مقابله با آن یا تخلیه شهر آمادگی کافی وجود ندارد.

شهردار نخل‌تقی افزود: این شهر دارای بافت روستایی است و گرانی خدمات نیز مشکلی بزرگ برای مردم محسوب می‌شود. توزیع اعتبارات بر اساس شاخص‌های جمعیتی است در صورتی که جمعیت مهاجر و کارگری نخل‌تقی که بیش از 6هزار نفر هستند در توزیع اعتبارات دیده نمی‌شوند اما از خدمات این شهر استفاده می‌کنند.

او با اشاره به اینکه شهرهای تهران، شیراز و اصفهان و... به عنوان پایتخت سیاسی، فرهنگی و... شناخته می‌شوند گفت: شهرستان عسلویه به عنوان پایتخت انرژی – اقتصادی ایران معرفی می‌شود در صورتی که اطلاق لفظ پایتخت اقتضائاتی می‌طلبد و نباید در این شهرستان دچار این حجم از مشکلات و دغدغه‌های جدی مردم باشیم.

نامدار درویشی با بیان اینکه پارس جنوبی، سرمایه‌ای ملی و موجب غرور و عزت ایرانیان است گفت: برای حفظ و صیانت از این سرمایه‌ی عظیم همه باید دست به کار شوند.

شهردار نخل‌تقی در ابتدای سخنان خود، توسعه را منوط به بهره‌مندی از عقل و خرد جمعی و فضای باز اظهار نظر دانست و با تاکید بر لزوم مشورت با صاحبان خرد گفت: آموزه‌های دینی ما را به مشورت و شنیدن نظرات مختلف فراخوانده و اگر از این چارچوب خارج شویم، کار بسیار مشکلی خواهیم داشت.

دومین مجمع مشورتی شوراهای اسلامی شهرهای استان بوشهر، با حضور زرین‌فر معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استانداری بوشهر، اسماعیلی فرماندار عسلویه، درویشی شهردار نخل‌تقی و رؤسا و اعضاء شورای اسلامی شهرهای استان بوشهر به میزبانی نخل‌تقی برگزار شد.

 دیدگاه خود را بیان کنید